Odżywiaj się zdrowo


Szeroki wybór produktów roślinnych i zwierzęcych zapewnia różnorodność diety, jednak nie należy ich łączyć w niekontrolowany sposób.

Wszystkie produkty żywnościowe dzielimy na: owoce, warzywa liściaste, produkty skrobiowe, tłuszcze oraz białka. Każdy produkt ma w swoim składzie dominującą substancję programującą proces trawienia. 

Czy to zupa, czy mięso, ziemniaki, czy deser, każde danie wymaga działania innych soków trawiennych. Gdy jemy to razem, tworzy się ciężka do strawienia mikstura i żołądek nie wie od czego zacząć. Trawienie węglowodanów rozpoczyna się już w jamie ustnej. Jeśli produkujemy odpowiednią ilość śliny z pewnością przyswoimy sobie to co jemy.

1. Owoce prawidłowo jemy na czczo, najlepiej 30 dag na dobę. Najpierw kwaśne z półsłodkimi albo półsłodkie ze słodkimi. Owoce podobnie jak warzywa trawią się około godziny. Kwaśne owoce to: czarna porzeczka, pomidor, ananas, kiwi, grejpfrut, truskawki i borówki. Półsłodkie to śliwka, jabłko, jagody, gruszka, winogrono, morele i wiśnie. A słodkie to, daktyl, rodzynki, banan, figa i kaki. Owoce łączymy z zielenina albo są wyjątki takie jak melon i arbuz, które spożywamy osobno, bo trawią się błyskawicznie. Owoce kwaśne można dosłodzić miodem. Do słodkiej sałatki owocowej nie dodajemy już tłustego avocado. Lepiej też wybierać owoce nie znajdujące się wśród najbardziej toksycznych tj. truskawki, szpinak, nektarynki, jabłka, brzoskwinie, gruszki, wiśnie, winogrona, seler naciowy, pomidory, papryka słodka, ziemniaki. Według badań próbka tych owoców i warzyw zawierała 20 różnych pestycydów.

2. Liściaste warzywa takie jak kapustę, kalafior, brokuły, szczypior, sałatę , paprykę, cebule, rzodkiew, czosnek, seler, zielony groszek, grzyby, szparagi, bakłażan, cukinie, kiełki czy rzepę łączymy ze skrobiowymi i oliwą. Wszystkie wymienione liściaste warzywa dodajemy do jednego skrobiowego i czekamy godzinę na strawienie skrobi. Następnie podajemy gotowane na miękko jajka w sosie czosnkowym. Dobrym przykładem są zupy na wywarach mięsnych z warzywami. Na dobę powinno się zjeść około 40 dag różnych warzyw.

3. Warzywa skrobiowe to ziemniaki, buraki, marchew, kabaczek, kukurydza, karczochy, dynia oraz ziarno kaszy: pęczak, owies, ryż, gryczane, mąki i makarony. Przygotowuj z warzywami liściastymi lub z oliwa czy olejem. Możemy tu przygotować kaszę z pieczarkami czy ryż z cebulą, czosnkiem i pomidorem. Pamiętajmy, żeby jeden skrobiowy składnik był w jednym posiłku.

4. Tłuszcze znajdują się np: w awokado, oliwkach, sezamie, lnie, kokosie i rzepaku. Tłuszcze spowalniają trawienie dlatego łączymy je tylko z warzywami i ziarnem. Tak więc ryż ze solą, olejem, przyprawami i warzywami to coś dla nas. Nie dziwmy się temu że dzieci instynktownie sięgają na talerzu tylko po kaszę lub tylko po ziemniaki. Najbardziej brakuje im tego co zdrowe, nie zmieszane.

5. Białka trawią się około trzech godzin, dlatego nie popijamy go już niczym. Podczas trawienia produktów białkowych np. orzechów, drobiu czy ryb i jajek, żołądek wydziela kwas solny i pepsynę. Natomiast do trawienia skrobi w ziemniakach potrzebny jest inny enzym ptialina. Produkty białkowe i skrobia wzajemnie się zwalczają. Zjedzone razem powodują kłótnię jelitową i powstawanie niebezpiecznych toksyn. Resztki źle strawionej żywności przebywają w przewodzie pokarmowym i osiadają w jelitach, gdzie ulegają gniciu. Stanowi to podłoże do rozwoju patogenów wywołujących szereg chorób. Żeby tego uniknąć nie będziemy więc łączyć w jednym posiłku produktów białkowych ze skrobiowymi. Zamiast ziemniaków do jaj na miękko podajmy brokuły. Jajka mają chyba największą wartość biologiczną 93,7 następnie mleko: 84,5 i ryby: 76 oraz mięso: 74,3. Ciekawe, że w soi znajduje się 72,8 a w ryżu nawet: 64 i kukurydza ma 60 a fasola 58. Co ważne odradza się spożywanie soi płci męskiej, gdyż znajduje się w niej bogactwo żeńskiego progesteronu. Nie zniechęcajmy się więc, cieszmy wolnością od toksyn i spokojem w żołądku i w domu. Powodzenia!



Pozdrawiamy 

Zespół Świat i Polacy