Jak wzmocnić stawy


Wielu młodych narzeka dziś na bóle stawów. Czy możemy coś na to poradzić? Owszem, przyjrzyjmy się diecie. Wyeliminujmy produkty, które nam szkodzą. Dieta na wzmocnienie stawów to jeden z ważniejszych elementów leczenia, gdyż łagodzi ból i stan zapalny.

Doskonałym źródłem potrzebnych tu przeciwutleniaczy są warzywa i owoce. Zapobiegają rozwojowi zwyrodnień stawów i opóźniają ich starzenie. Wyróżniają się wysoką zawartością błonnika. Może mieć korzystny wpływ na komórki układu odpornościowego. Utrudnia też przyswajanie tłuszczów, skutecznie walcząc z nadwagą. Dzięki temu stawy nie są przeciążone. Podstawowym składnikiem takiej diety powinna być: marchew, seler, pietruszka, kapusta pekińska, sałata, kiełki, kiszona kapusta, por, buraki, dynia, brukselka, brokuły, fasola, awokado, aronia, borówki, cytrusy, czarna porzeczka oraz jagody.

Do wytwarzania kolagenu budującego chrząstkę potrzebna jest witamina C, która odpowiada też za kondycję ścięgien. Warto więc każdego dnia zjeść nawet 5 porcji tj. 5 filiżanek pokrojonych warzyw i owoców. Najlepsze są surowe jarzyny z sokiem z cytryny i olejem rzepakowym zwiększającym przyswajalność witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.

Również tłuste ryby morskie mogą zmniejszać dyskomfort w kolanach więc wprowadź je do diety. Łosoś, dorsz, makrela, mintaj, morszczuk, śledź i sardynki to najlepsze źródła kwasów omega-3. Rybi tłuszcz może skutecznie skracać czas trwania porannej sztywności stawów. Dobry efekt daje zjedzenie 150 g porcji ryb 3 razy w tygodniu. Witamina D znajdująca się w nich ułatwia przyswajanie wapnia i działa przeciwzapalnie. Częściej sięgaj po olej rzepakowy, lniany i oliwę, które zawierają dużo witaminy E. Inne produkty ze zdrowym tłuszczem to: orzechy włoskie, kiełki, sałata, majonez, a także jogurty i pieczywo z kwasami omega-3. Przyprawy, które pomagają to: cynamon, kurkuma, imbir i goździki.

Unikajmy tłustych mięs, wędlin, podrobów wieprzowych i wołowych, pasztetów, kaszanki, salcesonu, tłustych nabiałów topionego sera, które blokują korzystne działanie kwasów omega-3. Podobnie olej słonecznikowy, sojowy, kukurydziany i pestki słonecznika mają więcej prozapalnych kwasów omega-6 niż korzystnych omega-3. Następnie produkty przetworzone i w proszku oraz chipsy zawierają konserwanty, które zwiększają wydalanie wapnia z organizmu. Mocna kawa, herbata i napoje alkoholowe utrudniają przyswajanie wapnia. Białe pieczywo, makaron, kasza manna zawierają gluten, który może pogorszyć funkcjonowanie. Szpinak, szczaw i rabarbar zawierają kwas szczawiowy, który w połączeniu z wapniem tworzy nieprzyswajalny szczawian wapnia.

Trzeszczenie stawów to poważny problem wśród osób starszych i młodych, wysportowanych. Nogi zawsze narażone są na przeciążenie, gdy przenoszą ciężar ciała. Nieprawidłowe ustawienie kończyny, uraz, uszkodzenie chrząstki, zmiany zwyrodnieniowe i nieodpowiednia dieta często są przyczyną trzeszczenia stawów. Chrząstka pełni funkcję amortyzującą, chroni kości stawu przed ścieraniem. Stawy otoczone są torebką stawową, wypełnioną mazią, która działa na zasadzie oliwy w zawiasach zmniejszając tarcie i chroniąc stawy przed uszkodzeniem. Uszkodzona chrząstka stawowa nie ochrania stawu. Stan zapalny powoduje przebudowę stawu, co prowadzi do jego zniekształcenia. Po pewnym czasie staw daje odczuć, że jest zniszczony.

Zmniejszeniu ruchomości stawów sprzyja wiec niezrównoważona aktywność fizyczna, wady oraz jak już wiemy zła dieta. Dlatego zaplanujmy sobie kilka godzin w tygodniu na dokładne sprawdzenie tego z jakich produktów korzystamy. Wyrzućmy z lodówki te które nam szkodzą a włączmy takie, które pozwolą cieszyć się pełnią życia.

 "Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami".



Życzymy dużo zdrowia

Zespół Świat i Polacy