Historia Polskiej piłki nożnej


Poziom tej dyscypliny znacznie się wahał na przestrzeni lat, często bywało tak, że ze szczytu spadaliśmy na samo dno. Kiedy dominowaliśmy, jakie nazwiska na stałe zapisały się w annałach historii?

Poważne rozgrywki w piłkę nożną można było zauważyć już w latach 80. XIX wieku na terenach Galicji. To właśnie tam powstały kluby takie jak Wisła Kraków czy Cracovia Kraków. Choć są to jedne z najstarszych klubów, nie były pierwsze. Ten tytuł należy się Pogoni Lwów – najbardziej utytułowanemu przedwojennemu polskiemu klubowi, który powstał w roku 1904.

Kilkanaście lat później, po Pierwszej Wojnie Światowej powstał PZPN, który znacznie przyspieszył rozwój piłki. Dzięki tej organizacji w 1921 roku rozegrano pierwszy mecz Polska vs. Węgry, a w 1924 roku drużyna polskich piłkarzy po raz pierwszy pojechała na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu, na których niestety wypadła katastrofalnie, przegrywając z Węgrami 0:5.

Polska liga na dobre ruszyła w 1927 roku. Bardzo szybko potęgą stał się zespół Ruch Hajduki Wielkie, który znany jest dzisiaj jako Ruch Chorzów. Do wybuchu Drugiej Wojny Światowej zdobyli mistrzostwo pięciokrotnie.

W 1934 roku polska reprezentacja po raz pierwszy wystąpiła na eliminacjach do mistrzostw świata, jednak przegrany mecz z Czechosłowacją szybko uciął wszelkie nadzieje. Cztery lata później zwycięstwo z Jugosławią dało naszej drużynie wymarzony wyjazd do Francji, w której to odbył się sławny mecz Polska vs. Brazylia, który przegraliśmy 5:6. Polska uważana była za faworyta kolejnych mistrzostw świata, ale niestety Druga Wojna Światowa nie pozwoliła osiągnąć żadnych sukcesów.

Po wojnie na kartach historii zapisał się Gerard Cieślik, który w 1957 roku pomógł wygrać legendarny mecz z ZSRR. Zbliżamy się do złotej epoki polskiej piłki, do czasów, gdy Kazimierz Deyna, Grzegorz Lato i Włodzimierz Lubański wygrali w Igrzyska Olimpijskie w Monachium w 1972 roku, a potem zwyciężyli Anglię w Chorzowie i ugrali spektakularny remis na Wembley. Polska piłka pod wodzą Kazimierza Górskiego była niesamowita – 3 miejsce na mundialu w RFN, kilka lat później kolejne trzecie miejsce, tym razem ze Zbigniewem Bońkiem na czele. On sam przewidział, że Polska nie zagra na mistrzostwach przez następne 20 lat. Tak też się stało, przed 2002 rokiem polska ostatni raz zagrała na mundialu w Meksyku.

Współcześnie nasza reprezentacja stara się podnieść z kolan za sprawą Roberta Lewandowskiego, Kuby Błaszczykowskiego i innych wspaniałych piłkarzy. Pod wodzą Adama Nawałki gra wyglądała naprawdę wspaniale. Obecnie czekamy na to, co pokażą nasi piłkarze z selekcjonerem Jerzym Brzęczkiem na czele.Pozdrawiamy

Zespół Świat i Polacy