Jak rozwijać i promować talent fotograficzny?


W praktyce, każdy hobbysta prędzej czy później wychodzi ze swoimi zainteresowaniami do ludzi. Wstępuje do stowarzyszeń, prezentuje kolekcje czy prowadzi regularną działalność związaną ze swoją pasją. A co z fotografią? Jak wykorzystać talent, by skonfrontować swoje próby z opinią innych? Współcześnie istnieje bardzo wiele możliwości dla osób, które z jednej strony nie chcą być profesjonalistami, zawodowcami, ale kochają robić zdjęcia i chcą je publikować.

Media społecznościowe

Ogromną rewolucję dla roli obrazu w codziennym życiu przyniosło pojawienie się Internetu, a w szczególności mediów społecznościowych, takich jak Tumblr, Instagram czy Facebook. W każdej chwili możesz stworzyć tematyczną, autorską galerię, opatrzyć zdjęcia dowolnymi opisami, a poprzez system hasztagów dotrzeć do odbiorców na całym świecie. Na całym świecie – wyobrażasz to sobie? W rezultacie masz szansę otrzymać komentarz czy ocenę od nie tylko znajomych, ale również fotografów z każdego kontynentu. W sieci również tworzą się pewne społeczności, które na globalną skalę ułatwiają promocję zdjęć.

Nauka

Zapewne chcesz stawać się coraz lepszym fotografem. Niezależnie, czy do robienia zdjęć używasz iPhone'a czy najnowszej lustrzanki Nikon – wciąż możesz się rozwijać, nie tylko poprzez rozbudowywanie narzędzi i sprzętu. Internet pozwala Ci nauczyć się szeregu praktycznych umiejętności, jak na przykład obróbki i retuszu zdjęć. Wirtualny makijaż, zabawa kolorami, a może łączenie kilku zdjęć w jednym? Komputer, a nawet urządzenie mobilne może stać się Twoją ulubioną zabawką. Szukaj porad na specjalistycznych portalach i forach, a praktycznych wskazówek szukaj w tutorialach na YouTube lub bezpłatnych seminariach.

Konkursy się opłacają

Znakomitą szansą dla hobbystów, aby opublikować i spopularyzować zdjęcie, jest branie udziału w różnych konkursach. Nie chodzi nawet o nagrody, ale bardziej o szansę profesjonalnej oceny przez jury, poznanie lokalnej społeczności fotografów, a przede wszystkim możliwości publikacji zdjęć w zbiorowych albumach lub na pokonkursowych wystawach. Ta pasja nie zna ograniczeń wiekowych!Pozdrawiamy

Zespół Świat i Polacy