hip hop - i nie zmienia się nic


Hip hop powstał w USA wśród biednej czarnoskórej młodzieży. W wyjątkowy sposób mówili o tym, co ich otacza - o przemocy, narkotykach, braku pieniędzy. Z czasem sposób wypowiadania bardzo szybko wielu słów rozprzestrzenił się poza slumsy wielkich miast.I odniósł światowy sukces.

W Polsce hip hop rozprzestrzenił się na początku lat 90. Wielu młodych ludzi, którzy nie potrafili odnaleźć się w nowej rzeczywistości po transformacji znalazło w nim ujście swoich emocji. Na początku działali nielegalnie, schowani po piwnicach i osiedlach wielkich blokowisk. Szybko polscy raperzy nie tylko zaczęli wydawać profesjonalne płyty, ale też odnosili pierwsze sukcesy. Jednym z najbardziej znanych składów była Paktofonika, która odnosiła wielkie sukcesy na rynku muzycznym. Niestety, jej działalność zakończyła się wraz ze śmiercią jednego z członków - Magika.Dwóch pozostałych członków, Focus i Rahim, nadal pozostało w biznesie lecz już nigdy nie osiągnęli takiego sukcesu. Magik i Abradab (rapujący do dziś) tworzyli legendarny polski skład Kaliber 44 z Katowic.

Duży rozgłos i sukces, ale też dużą krytykę skierowano do Liroya. Raper słynął z wulgarnych tekstów, Po kilku latach na rynku wycofał się z branży, obecnie - jest posłem na Sejm RP.

W pewnym momencie każde większe miasto w Polsce miało swoje hip hopowe przedstawicielstwo. W Warszawie był m .in. skład Molesta oraz TEDE. Ten drugi do dzisiaj jest na rynku muzycznym. Prężnie działa: prowadzi studio nagrań, ma firmę odzieżową. Mimo wieku jest popularny wśród młodzieży. Z Poznania zaś pochodzi Peja i jego Slums Attack. Był on uważany za najagresywniejszego z polskich raperów, miał nawet proces o nawoływanie do przemocy. Dziś po jego wizerunku nic nie zostało. Jest typową gwiazdą-celebrytą.

Do dziś - z gwiazd z dawnych lat - na rynku są O.S.T.R, Fisz czy Pezet. Prezentują oni starą szkołę polskiego rapu - z umiejętnościami i głową na karku. Z tekstami z przesłaniem. Pojawiają się też nowi, młodzi raperzy, jak Taco Hemingway.

Kilka lat temu na rynku zmienił się trend i polski hip hop zaczął podążać w innym, nieznanym wcześniej kierunku. Ich przedstawicielami są między innymi Borixon oraz Popek. Ten drugi to prawdziwe indywiduum - zawodnik sportów walki, wielbiciel tatuażu i zmian ciała. I raper, który znajduje swoich wiernych fanów szczególnie wśród młodych ludzi.

Dzisiaj powstaję wiele młodych grup które śpiewają, jednak z różnym skutkiem, najczęściej lokalnym i między znajomymi. Osobiście znam kilku chłopaków z Województwa Łódzkiego którzy trochę próbują swoich sił w nagrywaniu. Oczywiście pozdrawiam wszystkich tych którzy jeszcze mnie pamiętają. Jak wiadomo ten biznes nie jest łatwy a wybić się udaje tylko jednostką.Pozdrawiamy

Zespół Świat i Polacy