Pyton Tygrysi


Niektóre aspekty świata roślin i zwierząt wzbudzają nasze szczególne zainteresowanie. Tak jest też w przypadku intrygujących węży. Pyton tygrysi to gad z rodziny węży dusicieli, jak się można domyślać, wyróżnia się egzotycznym i plamiastym ubarwieniem. Ma jasnobrązowy grzbiet z rzędem dużych ciemnobrązowych plam z jasnożółtą obwódką. Na dolnej i górnej wardze znajdują się termoreceptory,

które pozwalają zwierzęciu wyczuwanie różnic w temperaturze między otoczeniem a ofiarą. W różnych zakątkach świata możemy spotkać węża pytona ciemnoskórego - Południowe Chiny, Birma oraz pytona jasnoskórego - na Cejlonie, w Pakistanie i w Indiach. Gad występuje na terenach pagórkowatych i w lasach, często w pobliżu wodnych zbiorników, jak i również na zasiedlonych terenach ludzkich. Bardzo dobrze pływa i nurkuje. Jak na węża dusiciela przystało, pyton tygrysi żywi się ssakami, ptakami i gadami. Potrafi zjeść także duże zwierze jak makak. Samica składa jaja w ilości od 8 do 107 jaj. Jaja mają wielkość 7-11,5cm. Małe pytony osiągają długość do 60cm. Samica się opiekuje jajami. Ciekawostką jest fakt, że w żołądku o długości 5,7 m znaleziono leoparda. Z jednej strony - pytony tygrysie szybko się oswajają, trzeba jednak mieć świadomość, że stanowią zagrożenie nawet dla właściciela. Największe okazy tego gatunku potrafią osiągać nawet 8 metrów długości, z wagą ponad 100 kilogramów. Zwykle jednak - osobniki te mierzą 5 do 7 metrów długości. Na niektórych obszarach ludzie hodują pytony tygrysie w domach ze względu na ich piękny wygląd oraz doskonałe tępienie myszy i szczurów. Oczywiście należy zachować szczególną ostrożność, gdyż są to zwierzęta niebezpieczne i brak ostrożności może skończyć się tragicznie.

Te osobliwe węże szybko przyzwyczajają się do nowego otoczenia i swoich opiekunów. W przygotowanym dla pytona tygrysiego terrarium należy zapewnić odpowiednio duże terytorium, najlepiej wielopoziomowe oraz regulowaną temperaturę - w zakresie ok. 26 do ok. 31 stopni Celsjusza, warunkach hodowlanych żyją 20-25 lat, a czasem nawet dłużej.. W Polsce raczej nie spotkamy takiego osobnika na wolności. Ostatnimi czasy narosło sporo napięcia wokół rejestracji tych zwierząt. A co Wy o tym myślicie?


Pozdrawiamy

Zespół Świat i Polacy