Gęsi niezwykłe, zwykłe ptaki


Choć gęsi nie wzbudzają w nas zbytniego podziwu swoim wyglądem, ani nie należą do wyjątkowo rzadko spotykanych ptaków, kryją w sobie całkiem niezwykłe zdolności. Te blisko spokrewnione z kaczkami i łabędziami występują w około 40 gatunkach, ważą zazwyczaj do 8 kilogramów - zaliczane są więc do dużych ptaków. Jednak tym, co czyni je wyjątkowymi są ich zdolności do migracji.

Migracje gęsi

Wyglądające na duże i nieporadne gęsi są świetnymi lotnikami - niektóre gatunki podczas migrowania przelatują do 1600 kilometrów bez przerwy na odpoczynek. Jeden z gatunków, występujący w Indiach potrafi przelecieć nawet nad Mt. Everestem. Jednym z lepiej udokumentowanych gatunków występujących w Kanadzie to Bernikle. Rokrocznie pokonują one gigantyczne odległości - zimują w Meksyku, by każdego lata spędzać czas i rozmnażać się na Alasce. Oprócz zdolności do odbywania tak dalekich lotów potrafią świetnie wyczuć pogodę w miejscu oddalonym o tysiące kilometrów - przybycie zbyt wcześnie kosztowałoby je bowiem życie. Lód na zbiornikach wodnych pozbawiłby ich pożywienia.

Dalekie podróżowanie umożliwia im specjalna formacja, przybierana przez te ptaki podczas migracji. Nazywana jest ona kluczem i jak pokazują badania, pozwala oszczędzać tym ptakom mnóstwo energii. Lecący na przedzie osobnik wytwarza swoisty tunel aerodynamiczny, który ułatwia lot innym. Aby go jednak zbytnio nie nadwyrężyć, ptaki te regularnie rotują, dzięki czemu każdy z nich może zaznać potrzebnego odpoczynku. Co ciekawe podczas lotu te ptaki utrzymują kontakt, zarówno wzrokowy, jak i specjalnymi dźwiękami, których jest około 13 i które pomagają im się świetnie komunikować. Naukowcy zauważyli również, że ptaki lecące w kluczu rzadziej biją skrzydłami, a ich serce wolniej pracuje, niż gdyby leciały samotnie.


Pozdrawiamy

Świat i Polacy