Soczewica, fasola i soja


Wiele osób nie wyobraża sobie rezygnacji z jedzenia mięsa, gdyż niepokoi się o to, jak zapewnić organizmowi wystarczającą ilość białka.

1. Soczewica czerwona, zielona, czarna.

Nasiona soczewicy były podstawą żywienia w czasach starożytnych. Obecnie jest spożywana prawie we wszystkich regionach świata.

Soczewica należy do roślin strączkowych. Jest bogata w łatwo przyswajalne białko. Zawartość tłuszczu to ok. 2%, a węglowodany 60%. Zawiera witaminy z grupy B, minerały: potas, magnez, fosfor, wapń oraz błonnik. Zwykle gotuje się ją ok. godziny a najszybciej gotuje się czerwona. Daje uczucie sytości, można przygotować z niej zupę, sałatkę i wiele innych potraw. Z mielonej soczewicy można uzyskać mąkę, która jest wykorzystywana do pieczenia chleba.

2. Fasola czarna, czerwona, biała, groch.

Fasola występuje w ok. 400 gatunkach. Łatwa w uprawie rośnie w różnych klimatach. Ma średnio ok. 22% białka, czyli więcej niż mięso, które ma go ok.12%. Dodatkowo należy dodać, że białko z fasoli ma działanie zasadotwórcze, dzięki czemu wspierana jest równowaga zasadowo-kwasowa w organizmie. Jest źródłem minerałów, takich jak: potas, wapń, fosfor oraz witamin z grupy B. W niektórych gatunkach jest również dużo żelaza oraz kwasu foliowego. Fasole są źródłem błonnika, który oczyszcza organizm oraz wspiera naturalną florę fizjologiczną jelit, a jednocześnie chroni organizm przed zachorowaniem na raka jelita grubego. W fasolkach znajduje się lizyna, która jest wykorzystywana w organizmie do produkcji karnityny, wspierającej układ naczyniowo-krwionośny.

3. Soja

Roślina strączkowa, jednoroczna, której pochodzenie przypisuje się południowo-wschodniej części Azji. Jest szczególnie powszechnie używana w diecie wegetariańskiej jako źródło białka. Zawiera wiele aminokwasów, w tym już omawianą lizynę. Działa przeciwko osteoporozie, a także przeciwnowtworowo, dzięki zawartości izoflawonów. Najbardziej powszechnym produktem uzyskiwanym z soi jest tofu – sojowy twarożek. Powstaje w procesie koagulacji mleka sojowego. W zależności od dalszej obróbki uzyskuje się wiele odmian, np. naturalny, wędzony, marynowany. Produkt obfituje w białko, nienasycone kwasy tłuszczowe, minerały i witaminy: sole żelaza, fosforu, potasu, sodu, witamin z grupy B, choliny i witaminy E. Tofu wykorzystywane do wielu potraw: kotletów, sałatek, farszów, zapiekanek, stanowi zamiennik serów z mleka odzwierzęcego. Powodem rzadkiego sięgania po warzywa strączkowe jest obawa przed wzdęciami po spożyciu. Przyczyną są trójcukry, jednak możemy tych problemów uniknąć. Należy je przed gotowaniem moczyć w ciepłej wodzie przez noc. Następnie dokładnie wypłukać i zalać ponownie wodą, w której ją gotujemy, z dodatkiem szczypty sody. Przyprawiamy ją majerankiem, oregano i lubczykiem.

Na początku gotowania nie przykrywamy garnka pokrywką, co pozwala na zebranie białej piany, którą należy usunąć. Jeśli ktoś ma wyjątkowo wrażliwy organizm, warto ugotowaną fasolkę dokładnie zmiksować.



Pozdrawiamy

Zespół Świat i Polacy