Zgadnij ile mamy w Polsce łosi?


Populacja łosi w Polsce po II wojnie światowej dość znacznie się skurczyła, a ich występowanie ograniczyło się do Podlasia, gdzie pozostało ich tylko kilkanaście sztuk. Przez kolejne 20 lat ilość łosi zwiększyła się do kilku tysięcy osobników, a następnie w latach 60.-80. przejściowo zmniejszyła się do ok. 1,5 tysiąca na skutek ich wystrzeliwania. Po wprowadzeniu zakazu strzelania do łosi ich populacja znów się odbudowała i obecnie osiągnęła według niektórych szacunków nawet


30 tysięcy - jest to liczba orientacyjna, ze względu na migracyjny tryb życia łosi. Zwierzęta te występują głównie w Parkach Narodowych: Biebrzańskim, Kampinoskim i Poleskim, ale także w Wielkopolsce, Małopolsce, Puszczy Bydgoskiej i pojedynczo na innych terenach Polski, głównie jednak wciąż spotykane są na Podlasiu. Łosie z okolic nad Biebrzą są unikatową genetycznie na skalę Europy populacją reliktową.


Łoś jest największym spotykanym ssakiem kopytnym z rodziny jeleniowatych. Waży nawet do pół tony, osiąga w kłębie do 185 cm i posiada nietypowe płaskie poroże oraz długie nogi. Ich charakterystyczną cechą jest także szybkość - potrafią galopować nawet do 60 km/h. Łosie w Polsce są objęte ochroną.


Zwierzęta te występują są również w Ameryce Północnej (np. na Alasce czy w Kanadzie) oraz w Europie, np. w Skandynawii. Łosie szczególnie upodobały sobie tereny podmokłe - bagna i mokradła, gdzie żywią się różnego rodzaju roślinami, a zimą przenoszą się do lasów iglastych.


Pozdrawiamy

Świat i Polacy