Wakacje to okres wzmożonego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jednakże warto pamiętać o tym, że z wypadu w góry lub weekendu nad jeziorem możemy przywieźć niechcianego towarzysza. Dowiedz się zatem wszystkiego co najważniejsze o kleszczach.

Kiedy kleszcze są aktywne?

Kleszcze uaktywniają się już przy temperaturze 5 stopni Celsjusza! Najbardziej trzeba na siebie uważać w maju i czerwcu, ponieważ to właśnie wtedy kleszcze mają największą aktywność. Ponadto, duże zagrożenie istnieje także w lipcu i sierpniu, gdy wiele osób wybiera się na zbieranie jagód. Podczas grzybobrania także musimy na siebie uważać, ponieważ na wrzesień przypada drugi okres wzrostu aktywności kleszczy. Całościowo okres dużej aktywności kleszczy rozpoczyna się końcem marca i trwa nawet do początku listopada. Podsumowując, kleszcze stanowią dla nas zagrożenie przez zdecydowaną większość roku, a więc trzeba na nie uważać zawsze. Godziny przedpołudniowe oraz wczesny wieczór to czas, w którym jesteśmy najbardziej narażeni na ukąszenie kleszcza.

Gdzie występują kleszcze?

Wysokie trawy, gęste krzewy, ściółka leśna oraz wilgotne tereny to miejsca, w których występują kleszcze. Najłatwiej więc jest je złapać na niekoszonych łąkach, ogródkach działkowych, w lesie, w parku, czy nawet na działce mieszkalnej za miastem. Dzieje się tak dlatego, że wbrew obiegowej opinii nie skaczą one z drzew. Kleszcze atakują nas z krzewów i innych roślin na maksymalnej wysokości 1,5 metra.

Jak się przed nimi chronić?

Najskuteczniejszym sposobem jest stosowanie środków odstraszających kleszcze. Można je używać zarówno bezpośrednio na skórę jak i spryskać nimi ubrania. Należy unikać siadania i leżenia bezpośrednio na trawie. Ponadto, wybierając się w miejsce występowania kleszczy, warto założyć ubrania zakrywające ręce, nogi oraz stopy. Przyda się także nakrycie głowy, w szczególności u dzieci. Po powrocie należy dokładnie obejrzeć całe ciało. Kleszcze najczęściej wbijają się w delikatną skórę na ramionach, pod biustem, na pachwinach, w okolicach intymnych, koło pępka, przy granicy włosów, pod kolanami, za uszami, pod pachami oraz na głowie.  Warto także pamiętać o naszych pupilach i zabezpieczyć czworonogi przed ugryzieniami kleszczy.

 

Pozdrawiamy

Zespół Świat i Polacy

Pin It

PRACA

Zapraszamy na serwis:"PRACA" Jeżeli masz firmę i szukasz wykwalifikowanych pracowników, zostaw bezpłatne ogłoszenie drobne. Może szukasz pracy? Pokaż że ci zależy i skorzystaj z naszego serwisu. Nie trać czasu niech oni dzwonią do ciebie!

OGŁOSZENIA

Zapraszamy wszystkich do serwisu: "OGŁOSZENIA" Można tutaj wstawić swoje używane rzeczy, albo sprzedać zupełnie nowy towar. Na co czekać? Bądź pierwszy i wstaw bezpłatne ogłoszenie drobne.

FIRMY

Zapraszamy na serwis: "FIRMY"  Jeżeli szukasz nowych klientów lub chcesz jeszcze bardziej rozreklamować swój biznes, zostaw wizytówkę. Wiemy jak dobra reklama jest niezbędna w osiągnięciu sukcesu. Nie strać tej okazji, bo może właśnie ona, przyniesie Tobie sukces.

Komputery

Czytaj

Domowe rośliny doniczkowe. cz1

Więcej…

Graffiti

Więcej…

Telefony

Codziennie

Norweska atrakcja - koniec świata

Zoo w Ostrawie

Więcej…

Sport

Najciekawsze

Marihuana medyczna

Więcej…

Marskość Wątroby

Więcej…

Moda

Artykuły

Zupa czosnkowa

Więcej…

Pyszny i zdrowy cydr

Więcej…

Uroda

Zawsze Bądź

Czy wiesz, że...?

Więcej…

Czy mapy kłamią ?

Więcej…

Zdrowie

Na Bieżąco!

Legalne łowienie ryb w Polsce

Więcej…

Jak złowić swojego pierwszego karpia?

Więcej…